Home » Enciklopedia Sahabet » Ebu Akil r.a. – Abdurrahman bin Abdullah – Ngjarje nga jeta e sahabeve

Një sahabe që edhe Kurani do ta lavdëronte. Ebu Akil ishte nga të parët që përqafoi Islamin në Medinë, që sakrifikoi mallin dhe pasurinë, që do të shpërfillte të gjitha kënaqësitë e jetës për t’i shërbyer kauzës së të dërguarit të Allahut (a.s). Ebu Akil ishte altruist, trim, krenar, zëmërgjerë dhe i përkorë. Për më shumë rreth jetës dhe veprës së tij në shërbim të Islamit, ju tojmë të ndiqni videon e mëposhtme!

 

Shto koment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Për postimet e reja

Join 26 other subscribers

Kurban Bajrami20/07/2021
Gezuar Bajramin